Nasze warsztaty

     Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas w Ropczycach powstały w grudniu 2003 roku.
Rehabilitację rozpoczęliśmy w 7 pracowniach, ale zainteresowanie terapią rosło, a kolejka oczekujących wydłużała się. W związku z tym w 2005r. powstały dwie nowe pracownie, a sukcesywnie do 2014r. jeszcze trzy kolejne. Obecnie w zajęciach uczestniczy aż 60 osób niepełnosprawnych z terenu całego powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Na zajęcia dowożą nas panowie kierowcy, dwoma busami, więc nie mamy problemu z dotarciem, nawet, jeśli mamy trudności z poruszaniem się. To bardzo duże warsztaty, przyjaciele z sąsiednich jednostek żartują, że już prawie jak kombinat, ale my dajemy radę. Całym tym naszym kombinatem sprawnie zarządza pani kierownik z pomocą pana księgowego. Nigdy tu niczego nie brakuje, a jeszcze nam kieszonkowe wypłacają w ramach treningu ekonomicznego. Dzięki temu możemy iść z terapeutami do sklepu na zakupy lub, co lubimy jeszcze bardziej, na pizzę i lody. Czasem odkładamy sobie kieszonkowe i zbieramy np. na własny telewizor do pokoju.
Codzienny program obejmuje zajęcia zawodowe w 12 profilowanych pracowniach, w każdej z nich rehabilitację prowadzi wykwalifikowany terapeuta. Trzeba powiedzieć, że instruktorzy starają się urozmaicać program zajęć, nigdy nam się nie nudzi. Niemniej istotnym elementem rehabilitacji jest socjoterapia. W jej ramach codziennie odbywają się zajęcia zorganizowane oraz spontaniczne. Najbardziej lubimy swobodne rozmowy na sali integracyjnej z kubkiem kawy w ręce.
Nad właściwym przebiegiem terapii czuwa pani psycholog. Podczas spotkań indywidualnych i grupowych pracuje nad tym, abyśmy wszelkie problemy rozwiązywali na bieżąco, ze stresami sobie dobrze radzili, a z życia czerpali jak najwięcej dobrego. Dodatkowo kadra organizuje dla nas zabawy i spotkania integracyjne – na terenie WTZ oraz wyjazdowe. Zabawy andrzejkowe i karnawałowe przy muzyce na żywo to jest dla nas spora frajda. Nikt nie stoi i nie podpiera ściany. Nie tak dawno pracownicy utrudnili nam nieco życie i wymyślili bal przebierańców, ale daliśmy radę! Musimy jednak przyznać, że pomysłodawcy też sprostali zadaniu, mieliśmy trudności z rozpoznaniem niektórych osób, a ile było przy tym śmiechu!
Bardzo chętnie jeździmy na wycieczki. Przynajmniej raz w roku odbywa się kilkudniowa. Zwiedziliśmy już chyba całą Polskę – od morza aż do Tatr. Byliśmy też na Słowacji i kąpaliśmy się w basenach termalnych. Każda wycieczka zapewnia nam dużo wrażeń i radości. Nie boimy się jeździć, bo opiekę medyczną zapewnia nam pani pielęgniarka. Czuwa nad nami również podczas każdego dnia zajęć, więc nawet jeśli stan zdrowia któregoś z nas jest trochę gorszy, to ma zapewnioną fachową pomoc. Aktywnie i z sukcesami bierzemy udział w różnego rodzaju przeglądach i konkursach twórczości artystycznej, teatralnej i plastycznej. Olimpiady i zawody sportowe to okazja do zdobycia pucharów i medali, nigdy nie wracamy z pustymi rękami. Pracownia stolarska dorabia kolejne półki na zdobyte trofea. Nie ma się co dziwić, pani rehabilitantka nie odpuszcza nam nawet jednego dnia ćwiczeń. Prowadzi je na doskonale wyposażonej sali lub świeżym powietrzu, indywidualnie lub grupowo w zależności od występujących potrzeb.
Siedem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu to dużo czasu, dzięki temu doskonale się poznaliśmy. Warsztaty są dla nas jak drugi, a czasem nawet pierwszy dom, a uczestnicy i kadra jak wielka rodzina.
Jeśli masz ochotę zostać członkiem naszej rodzinki, posiadasz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i mieszkasz na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego – przyjdź, czekamy na CIEBIE!